Search

Kahvelerin İçeriği: KAFEİN

Kafein; beyinsel fonksiyonları ve merkezi sinir sistemini uyarıcı dünyada en çok alınan aktif maddelerden biridir. İnsanların gündelik hayatta çokça tükettiği kahve, çay, kola, kakao, çikolata gibi besinlerde bulunuyor olması fazla tüketimindeki en büyük etken diyebiliriz. Peki faydaları ve zararları nelerdir?

Kahve tüketiminde bireylerde genel amaç canlanmak var olan uyuşukluğu gidermek, sonrasında ise tat duyusu tatmini geliyor. Böyle bir etkisi mevcut mu? Yapılan çalışmalar göstermiş ki özellikle uyarılmanın düşük olduğu (uykulu, uyuşuk hallerde) zamanlarda kafein alımı uyanıklığı artırmış, görsel ve işitsel performansta olumlu ilerlemeler olmuş. Kafeinin içerisinde antioksidanlar da mevcut. Böylece vücut oksidasyonu sonucu oluşan artık maddeleri vücuttan uzaklaştıran mekanizmaya yardımı dokunuyor. Epidemiyolojik araştırmalar ılımlı kahve tüketiminin diyabet, parkinson ve bazı karaciğer hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olduğunu söylüyor. Fakat bu sonuçlar yalnızca ılımlı kafein tüketimi için. Sağlıklı bir bireyde günlük ılımlı kafein tüketim önerisi 300 mg ve altıdır.

Zararları var mı? Birçok besinde olduğu gibi burada da tüketim miktarı ve sıklığı devreye giriyor. Fazla kafein tüketimi; kalp damar hastalıklarına yakalanma riski artışı, davranışsal bozukluklar, kemik sağlığının bozulması, üreme sistemi problemleri gibi birçok hastalıkta risk etmenidir. Yapılan çalışmalar göstermiş ki tek seferde 200 mg doz (yaklaşık 3 shot espresso) veya üzerinde kafein tüketimi kısa süreli hafızayı kötü etkilemiş, öfke, uyuşukluk ve koordinasyon bozukluğuna neden olmuştur. Yüksek doz kafein anksiyete artışı ile ilişkilendirilmiş ve kaygı düzeyinde artışa neden olduğu gözlenmiştir. Kalp damar hastalıklarında direk risk etmeni olmamakla birlikte, risk etmenlerinden kan basıncı ve kanda bulununa homosisteinin miktarını etkilemekte bu yüzden dolaylı olarak risk etmenidir diyebiliriz. Fazla miktarda kafein kemik mineral yoğunluğunu düşürerek kırık riskini artırabilir. Kalsiyumun kemiklere geçişini etkilemekte, bu nedenle kafein tüketimi ile birlikte kalsiyum alımına da dikkat edilmesi gerekiyor. Günlük ılımlı doz (300 mg) ile birlikte en az 800 mg Kalsiyum alımı riski ortadan kaldırmaya yetecektir. Özellikle kadınlarda üreme kapasitesini düşürebilir; gebe kalmayı geciktirecek çeşitli biyolojik mekanizmaları (hormon seviyeleri, döllenmiş yumurtanın canlılığı) etkiler. Hamilelerde düşük riskini artıracağı ve fetüsün büyümesini yavaşlatacağı için kafein alımının günlük 150 mg geçmemesi önerilir.

6 views0 comments

Recent Posts

See All